آموزش وردپرس
خانه / اخبار / اجتماعی / خبر جالب چادر زدن در برخی شهرها ممنوع شد

خبر جالب چادر زدن در برخی شهرها ممنوع شد

چادر زدن در برخی شهرها ممنوع شد

چادرزدن در پارک‌ها و معابر برخی شهرهای کشور ممنوع می‌شود. این کار برای ساماندهی وضعیت گردشگری و جلوگیری از ایجاد مزاحمت و بروز مشکل برای شهروندان این شهرها انجام خواهد شد.
شرق: چادرزدن در پارک‌ها و معابر برخی شهرهای کشور ممنوع می‌شود. این کار برای ساماندهی وضعیت گردشگری و جلوگیری از ایجاد مزاحمت و بروز مشکل برای شهروندان این شهرها انجام خواهد شد.

این خبر را روزگذشته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام کرد. نوروز و کل ایام تابستان یا فرقی نمی‌کند کافی است دو روز تعطیلی پشت هم بیفتد، برخی شهرهای خوش‌آب‌وهوا و توریستی کشور چنان از گردشگران داخلی لبریز می‌شوند که گاه در خیابان‌ها و پیاده‌روهای این شهر راه برای رفتن و جا برای سوزن‌انداختن پیدا نمی‌شود.

گاه شرایط بر شهروندان این شهرها چنان سخت می‌شود که آرزوی زیستن در شهری بد آب‌وهوا می‌کنند. گردشگری را یکی از سودآورترین صنعت‌های دنیا می‌دانند، صنعتی پولساز و همیشه روبه‌رشد.

به همین دلیل هم بسیاری کشورهای جهان اهم برنامه‌هایشان را بر توسعه این صنعت بنا نهاده‌اند. در ایران اما بخش زیادی از گردشگران داخلی تفریح و گردش‌شان هیچ سودی برای دیگران ندارد، محل اقامتشان چادر مسافرتی و پارک و پیاده‌رو است، غذایشان را هم تا سرحد امکان با خود از خانه می‌آورند.

این‌طور که می‌شود، برای شهر مقصد فقط ازدحام و پسماند زباله‌هایشان می‌ماند. به همین دلیل است که در آن سوی ماجرا بسیاری از شهروندان شهرهای توریستی کشور چندان دلخوشی از روانه شدن سیل گردشگران به شهرشان ندارند.

با این حال تجربه برخی شهرهای کشور که برپایی چادر و اقامت گزیدن در پیاده‌رو و خیابان آنها ممنوع است نشان می‌دهد در غیر این صورت صنعت گردشگری راهی برای کسب درآمد و رونق اقتصادی و زیبایی شهر است، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، ویلاها و سوییت‌های اجاره‌ای همیشه مسافر دارند و از این راه شهر و شهروندان از گردشگران کسب منفعت می‌کنند.

روز گذشته «منوچهر جهانیان» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در نشستی خبری میزبان خبرنگاران رسانه‌های مختلف بود، در این نشست پرسش «شرق» در همین‌باره بود، آیا راهی برای کنترل این وضعیت و ساماندهی و بهبود وضعیت گردشگری این شهرها وجود ندارد.

جهانیان این‌گونه پاسخ داد: «برای این کار برخی شهرهای کشور چادرممنوع خواهند شد، این شهرها تا چند وقت دیگر و پس از تعیین معاون گردشگری داخلی در معاونت گردشگری سازمان بررسی و اعلام خواهد شد، البته در ایام عیدنوروز این طرح در چند شهر مانند شهر شیراز اجرا شد و نتایج خوبی هم در پی داشت.»

جهانیان همچنین بیان کرد: «طرح تابستانه از نیمه‌های خردادماه به تمام مدیران کل گردشگری ۳۱ استان کشور ابلاغ شده است و تمامی اقداماتی که در ستاد نوروزی باید انجام می‌شد در طرح تابستانه نیز لحاظ شده است. مانند خدمات‌رسانی مطلوب، برگزاری جشنواره‌ها و فراهم کردن شرایطی که مسافران بتوانند از اسکان و پذیرایی در مکان‌های موقت استفاده کنند.

به همین منظور از ۱۰ روز قبل دفتر استانداردسازی خدمات گردشگری ناظران خود را به این مراکز فرستادند.» این مقام مسوول علاوه بر این در پاسخ به پرسش دیگر شرق مبنی بر اعلام آمار گردشگران خارجی ورودی به کشور در سه ماه اول سالی که قرار است تا پایان آن ۵/۷میلیون گردشگر به کشور وارد شوند نیز گفت: «این آمارها هر سه‌ماه یک‌بار توسط پلیس مهاجرت اعلام می‌شود ما هم تا یک هفته دیگر آمار بهار ۹۱ را به محض دریافت صادقانه اعلام خواهیم کرد.»

وی ضریب اشغال هتل‌های کشور را ۲۸ تا ۴۰‌درصد اعلام کرد و گفت: «۶۰‌درصد اتاق هتل‌ها خالی است.» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در این نشست خبری همچنین از خالی بودن ۶۰‌درصدی اتاق هتل‌ها و ورود تنها یک‌هزار و ۸۶۰ گردشگر چینی به کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: «یک‌هزار و ۸۶۰ گردشگر چینی در سال ۹۰ به ایران آمده‌اند که این مقدار در حال حاضر بسیار کم است، با این حال اگر خیلی تلاش کنیم شاید به آمار ۵۰‌هزار نفری برسیم. براساس شناخت و مطالعه و میزان گردشگران ورودی بازارهای هدف را مشخص می‌کنیم کشور چین نیز یکی از بازارهایی است که می‌توانیم برای آن برنامه‌ریزی و بخشی از‌میلیون‌ها گردشگر خروجی آنها را جذب کنیم.

علاوه بر این آموزش راهنمایان چینی‌زبان را آغاز کرده‌ایم و انتشار کتاب گردشگری چین را در دست داریم. همچنین بخش خصوصی ایران برای ورود گردشگران چینی، توافق‌هایی را انجام داده است.» جهانیان در ادامه گفت: « نشستی را با حضور وزرای گردشگری کشورهای راه ابریشم، سازمان جهانگردی UNWTO و کشورهای حاشیه دریای خزر در یکی، دو ماه آینده برگزار می‌کنیم.»

وی از راه‌اندازی کارگروه گردشگری سازمان UNWTO خبر داد و گفت: «این کارگروه را به منظور ارتباط بیشتر با مسوولان گردشگری این سازمان و بسترسازی ورود ۵/۷‌میلیون گردشگر خارجی در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی کرده‌ایم.»

آنگونه که معاون گردشگری کشور خبر داده طالب ریفایی رییس سازمان بین‌المللی جهانگردی UNWTO به ایران پیشنهاد داده است با همکاری پنج همسایه دیگر دریای‌خزر برای رونق گردشگری دریایی در این منطقه اقدام کنند و همچنین اعلام آمادگی کرده است که این نهاد بین‌المللی برای این کار حمایت‌های لازم از ایران و دیگر کشورها را انجام خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *