آموزش وردپرس
خانه / اخبار / اجتماعی / خبر آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور

خبر آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور

آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور

گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۰ در جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.
خبرگزاری ایسنا: گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۰ در جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

براساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،‌ درمانی تا اول فروردین ماه سال جاری مجموعاً ۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر مبتلا به HIV/AIDS درکشور شناسایی شده‌اند که ۹۰٫۸ درصد آنها را مردان و ۹٫۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

تاکنون ۳ هزار و ۴۵۵ نفرمبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴ هزار و ۷۲۲ نفر از افراد مبتلا نیز فوت کرده‌اند. ۴٫۴۶ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلاء در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

علل ابتلاء به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده به ترتیب تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶٫۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱۰٫۵ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱درصد) و انتقال از مادر به کودک(۱درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۷٫۹ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

گفتنی است، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنها در سال ۱۳۹۰ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۶۲٫۵ درصد، برقراری روابط جنسی ۲۱٫۲ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۹ درصد را تشکیل داده است.

در ۱۲٫۴ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *